Zamieszanie, brak czasu i wylany strop...
Witam bardzo serdecznie,
najmocniej przepraszam za tak długą przerwę z wpisami na blogu, ale nawarstwiło się tyle różnych rzeczy, że niestety nie miałem czasu niczego tutaj napisać…
Roboty żelbetowo/murarskie
W zaledwie 1,5 tygodnia moja niezawodna dwuosobowa ekipa wymurowała wszystkie ściany parteru, osadziła niezbędne nadproża, wykonała wewnętrzne podciągi i ułożyła i zabetonowała cały strop. Co ciekawe strop poza standardowymi wzmocnieniami (podwójna belka w miejscu ścian działowych poddasz) został mocno dozbrojony siatkami. Siatka fi8mm oczko 150x150mm została ułożona na 1,25m po obrysie budynku oraz całe 2,5m na ścianach nośnych wewnętrznych i podciągu.
Roboty instalacji wod-kan i c.o.
Po wielu biurokratycznych bojach okazało się, że nie jest potrzebny projekt przyłącza wod -kan, za który (o zgrozo!) projektant zażyczył sobie 1400zł! Wodociągi zgodziły się na zaproponowaną przeze mnie trasę przebiegu przyłączy naniesioną na mapkę geodezyjną do celów projektowych. Czekam jeszcze tylko na oficjalne pisemnie potwierdzenie i przystępuję do realizacji. Za około 30m przyłącza wodnego z przejściem pod drogą powiatową oraz porównywalnej długości przyłącze kanalizacyjne z wpięciem do instalacji idącej we wspominanej wyżej drodze i studzienką rewizyjną przyjdzie mi zapłacić około 6000zł. Liczyłem, że wyjdzie trochę taniej, ale od tego nie ucieknę.
Jeśli chodzi o prace związane z instalacją c.o. to przeżyłem szok, miałem już na budowie komin systemowy Leiera fi200mm i byłem pewien, że jak na komin, do którego ma być przyłączony piec na pellet to średnica 200mm „to świat!”. Ze względu na nowe przepisy, w najbliższym czasie wszystkie kotły mają być zmienione na klasy 5. Stąd wybrałem właśnie takiej klasy kocioł, którego producent w wytycznych zaznaczył, że minimalna wymagana średnica komina dymowego to 240mm! W skrócie komin do wymiany i jego koszt to 4300zł zamiast wcześniej planowanych 2300zł. Jeśli chodzi o piec to pierwotnie w ofercie miałem piec na ekogroszek niżej klasy (bodjaże3-4), który miał kosztować około 5500zł po zmianie pieca koszt wzrośnie do około 10000zł.
Roboty dekarskie
Zmieniłem dzisiaj w oficjalnym zamówieniu rynny z tytanowo - cynkowych na ocynkowane i malowane proszkowo na kolor RAL 7016 (antracyt) będą lepiej wyglądały w połączeniu ze stolarką zewnętrzną w tym samym kolorze. Zmieniłem również okna dachowe na cieplejsze (dopłata około 1800zł), ale dostałem do nich w gratisie markizy (wartość około 1500zł). Podbitkę zmieniłem z drewnianej na PCV, ze względu na to, że jest bardziej trwała i tańsza przy okazji. Wizualnie zażyczyłem sobie, żeby na ścianach szczytowych okap był jedynie na 40cm dzięki temu, połać będzie przepuszczona jedynie na łatach i nie będą widoczne murłaty ani krokwie.
Plany i harmonogram prac.
W ciągu najbliższych dwóch tygodni na budowie powinny pojawić się przyłącza wod-kan, oraz postęp prac murarskich umożliwiający równoległe wejście na budowę dostawcy okien (możliwe ze względu na wcześniejsze zamówienie okien o konkretnych wymiarach – bez pomiaru z natury) i ekipy dekarskiej.
Komentarze